• #LaboratoriaPrzyszłości

          • W marcu uczniowie klasy V podczas zajęć z techniki poznali budowę lutownicy. Poznali jak wygląda stacja lutownicza, która została zakupiona w ramach przedsięwzięcia Laboratoria Przyszłości. Uczniowie rozmawiali o możliwościach zastosowania lutownicy. Wpadli również na pomysł, że można ją wykorzystywać  jako wypalarkę i każdy miał możliwość wykonania krótkiego wypalenia w drewnie. Dzieci czekają na wykonanie lutowania przy wykorzystywaniu różnych podzespołów.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • 1 marca 2023r. uczniowie klasy VII wzięli udział w lekcji „Pieniądz gorszy wypiera z rynku pieniądz lepszy – co Kopernik powiedziałby o kopaniu kryptowalut i współczesnej inflacji?” w formule on-line na platformie webinarowej ClickMeeting z wykorzystaniem laptopa z Programu Laboratoria Przyszłości.

            Lekcję przeprowadzili:

            Witold Orłowski – profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Akademii Vistula w Warszawie i Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej,

            Waldemar Zbytek – Prezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości,

            Na lekcji zostały poruszone bardzo ciekawe, niejednokrotnie zastanawiające nas tematy:

            Współczesnych problemów z inflacją,

            Czy kryptowaluty to „gorszy pieniądz”?

            Trwałości fundamentalnych zasad ekonomii.

            Dzięki tej lekcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę finansową, którą wykorzystają w życiu codziennym. Zdjęcia wykonano aparatem z Programu.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • W marcu na lekcji biologii uczniowie klasy V szkoły podstawowej omawiali temat: Tkanki roślinne. Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności pracy z mikroskopem, ponieważ rozpoznawali najpierw z pomocą nauczyciela, a później również sami tkanki roślinne obserwowane pod mikroskopem. Były o tkanki okrywające, miękiszowe, wzmacniające i przewodzące. Uczniowie oglądali preparaty najpierw pod małym, a następnie coraz większym powiększeniu. Obserwacje dostarczyły uczniom wielkich naukowych przeżyć. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w lekcji, z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem patrzyli
            w okular mikroskopu.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • 7 lutego 2023 roku uczniowie klasy VII: Julian Tański i Marcin Kowalski - zwycięzcy  etapu szkolnego - wzięli udział w etapie wojewódzkim Europejskiego Quizu Finansowego zorganizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości. Chłopcy rozwiązywali test na platformie Testportal, który składał się z 17 pytań w czasie 17 minut. Wynik, który uzyskali to 82%, jest to bardzo wysoki wynik na tym etapie. Uczniowie rozwiązywali test na laptopie pozyskanym w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu zdobyli nową wiedzę i nowe doświadczenie w zakresie finansów, co na pewno wykorzystają w  życiu dorosłym. Fotografie wykonano aparatem z Programu.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • Laptop z Programu Laboratoria Przyszłości jest wykorzystywany na lekcjach fizyki do oglądania doświadczeń przeprowadzonych w bezpiecznych warunkach i obrazujących uczniom dane zagadnienie, do prezentacji multimedialnych czy filmików, np. 6 lutego 2023 r. uczniowie klasy VII badali energię potencjalną grawitacji, analizując dokładnie przebieg doświadczenia. Uczniowie są zadowoleni, gdyż pozwala im to łatwiej zrozumieć temat.       

          • #LaboratoriumPrzyszłości

          • W lutym uczniowie klasy V pracowali na lekcji biologii z mikroskopem. Temat dotyczył różnorodności protistów. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, że po raz kolejny będą mogli obserwować świat przyrody niewidzialny ,,gołym okiem”. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w lekcji biologii. Mikroskop nie był już dla nich tajemnicą, ani zagadką. Po przygotowaniu go do pracy, zaczynali obserwacje. Tym razem był to pantofelek wyhodowany wcześniej na liściu sałaty. Każdy z uczniów musiał go obejrzeć. Była to bardzo ciekawa lekcja dla wszystkich.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • W ramach Programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy VI poznali nowoczesny sprzęt – drukarkę 3D, przy użyciu której drukowali figury płaskie i przestrzenne. Zajęcia były prowadzone w sposób interesujący, sprzyjający odkrywaniu talentów i rozwijaniu zainteresowań. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • W grudniu uczniowie klasy VII szkoły podstawowej korzystali na lekcji biologii z mikroskopu optycznego. Tematem lekcji była „Budowa i funkcje krwi”. Na początku zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady mikroskopowania, czyli jak należy przygotować mikroskop
            do pracy. Następnie oglądali pod mikroskopem preparat trwały krwi ssaka oraz rysowali efekty obserwacji mikroskopowej. Miłym podsumowaniem lekcji było stwierdzenie
            ,,super lekcja”. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, że mogli w niej uczestniczyć i ćwiczyć swoje umiejętności mikroskopowania.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • W ramach Programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy V wzięli udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt. ,,Najciekawsze zakątki naszej Ojczyzny".  Zdjęcia konkursowe zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach Programu.

          • Zajęcia z doradztwa zawodowego #LaboratoriaPrzyszłości

          • W listopadzie uczniowie klasy VII zaprezentowali projekt z doradztwa zawodowego
            na temat: Cały ja…, czyli co wiem o sobie samym (kompetencje, zdolności, zainteresowania).

            Uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowali się do prezentacji swoich zdolności, zainteresowań. Wielu z nich przekonało swoich młodszych kolegów i koleżanki, że warto poświęcić się swojej pasji.

            W trakcie prezentacji projektu wykorzystali laptop.

          • Zajęcia z doradztwa zawodowego #Laboratoriaprzyszłości

          • W październiku w klasie VII podczas zajęć z doradztwa zawodowego wykorzystano laptop, który posłużył do zaprezentowania prezentacji multimedialnych w trakcie realizacji tematów:  Moje style uczenia się i pracy; Umiejętności, kompetencje, kwalifikacje – co już mam, a czego potrzebuję; Zawody i profesje.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • W październiku uczniowie klasy V szkoły podstawowej na lekcji biologii wykorzystywali mikroskop optyczny. Tematem lekcji była: Komórka roślinna. Inne rodzaje komórek. Uczniowie obserwowali preparaty przygotowane przez nauczyciela np. moczarki kanadyjskiej, a następnie z jego pomocą wykonywali preparaty. Kolejnym etapem było rysowanie obrazu  obiektu obserwowanego pod mikroskopem. Część uczniów sprawnie posługiwała się mikroskopem optycznym. Wiedzieli do czego służy okular, rewolwer, jak również śruby makrometryczna i mikrometryczna. Ćwiczenia te sprawiły, że nauka biologii stała się niezwykle ciekawa i wciągająca.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej ekologicznej akcji pod hasłem Eco Pilot. Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy wśród uczniów      
            z zakresu ekologii i dbania o środowisko. W akcji udział wzięli uczniowie klasy IV. W każdym miesiącu chętni uczniowie wykonywali prace konkursowe o określonej tematyce.

            ETAP I – MOTYL

            Październik- Konkurs ,,Praca Plastyczna”- piękny, zielony świat bez zanieczyszczeń

            Listopad – Konkurs ,, Dbaj o środowisko” – film przedstawiający, jak Ty i Twoi przyjaciele dbacie o środowisko

            ETAP II - LIŚĆ

            Grudzień – Konkurs ,,Wymaż śmieci ‘’– esej

            Styczeń – Konkurs ,, Zaprojektuj eko długopis”

            Luty – Konkurs ,,Drugie życie przedmiotów”


            Comiesięczne prace uczniów w formie zdjęć, filmów, pisanych prac  drogą e-mailową były przesyłane do organizatora konkursu. W tym celu był wykorzystywany aparat fotograficzny
            i laptop.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • W miesiącu wrześniu uczniowie klasy VI szkoły podstawowej na lekcji biologii korzystali
            z mikroskopu optycznego. Tematem lekcji była: Tkanka nabłonkowa, mięśniowa i nerwowa. Uczniowie przypomnieli sobie wspólnie z nauczycielem zasady mikroskopowania, a następnie obserwowali pod mikroskopem tkanki zwierzęce. Wszyscy bardzo chętnie pracowali na lekcji. Uczniowie byli podzieleni na grupy. Gdy jedna grupa przeprowadzała obserwacje, to druga omawiała rodzaje, budowę i funkcje tkanek. Następnie wszyscy rysowali tkanki zwierzęce zaobserwowane pod mikroskopem. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

             

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • We wrześniu uczniowie klasy V szkoły podstawowej na lekcji biologii korzystali z mikroskopu optycznego z Programu  Laboratoria Przyszłości. Temat lekcji to: Obserwacje mikroskopowe.

            Na początku z pomocą nauczyciela poznawali części mikroskopu optycznego, podawali nazwy tych  części, a następnie nastawiali ostrość  mikroskopu i wyszukiwali obserwowane elementy.

            Uczniowie klasy V poszerzali swoją wiedzę oglądając preparaty przygotowane przez nauczyciela oraz z pomocą wykonywali proste preparaty mikroskopowe. Na koniec lekcji obliczali powiększenie obserwowanego obiektu. W ten sposób zdobywali nowe doświadczenia  w obsłudze mikroskopu. Wszyscy byli  bardzo zadowoleni z obserwacji części przyrody niewidocznej „gołym okiem” i czuli się jak odkrywcy.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • 14  września 2022 roku w klasie IV na lekcjach przyrody uczniowie poznawali przyrządy i pomoce ułatwiające prowadzenie obserwacji. Między innymi poznali budowę i przeznaczenie mikroskopu. Dowiedzieli się , jak korzystać z mikroskopu i w jakim celu się go używa. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali szczegóły budowy roślin. Byli pod wrażeniem, że mikroskop umożliwia powiększenie obrazu od kilkudziesięciu do około tysiąca razy

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • W ramach Programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy VII na informatyce poznali sprzęt nagłaśniający, który będzie można wykorzystać podczas organizacji uroczystości szkolnych. Uczniowie z wielką chęcią, zaciekawieniem i zaangażowaniem poznali zasoby zestawu.